Göz Hastalıkları

Astigmatizma

Astigmatizma, gözün kurvatüründe yaygın ve genelde kolaylıkla tedavi edilebilen, yakın mesafede bulanıklığa yol açan bir kırma kusurudur.

Astigmatizma gözün içindeki lensin veya kornea ön yüzeyinde eşlememiş eğriler olduğunda oluşur. Top gibi yuvarlak bir yüzey yerine yumurta şeklindedir. Bu tüm mesafelerde bulanık görmeye sebep olur.

Astigmatizma genelde doğumda yakın ve uzak görüş ile birlikte oluşabilir. Düzeltilebilmesi için alınacak önlemler için yeteri kadar anlaşılır değildir. Tedavi seçenekleri gözlük kullanımı, düzeltici lensler veya cerrahi işlemlerdir.

Belirtiler
 • Bulanık, bozuk (biçimsiz) görme
 • Göz yorgunluğu
 • Baş ağrısı
 • Gece görüşünde zorluk
 • Şaşılık

Ne zaman Doktora Gitmelisiniz?

Görme kaliteniz aktivitelerden aldığınız zevki azaltırsa ya da günlük işlerinizi yapmaktan sizi alıkoyarsa bir göz doktoruna muayene olmalısınız. Göz doktoru astigmatınız olup olmadığını, varsa hangi derecede olduğunu tespit eder ve görmenizi düzeltmek için önerilerde bulunur. 

40 yaş üstü sağlıklı bir erişkinseniz 55 yaşına kadar 2-4 yılda bir gözlerinizi muayene ettirin. 55 yaşından sonra 1-3 yılda bir göz hastalıkları bulguları ve problemleri için, 65 yaşından sonra her yıl ya da 2 yılda bir gözlerinizi kontrol ettirin. Eğer astigmat gibi bir probleminiz varsa gözlerinizi daha sık kontrol ettirmelisiniz. Glokom riski ya da şeker hastalığı varsa doktorunuzla birlikte ne kadar sıklıkla muayene olmanız gerektiğini kararlaştırmalısınız.

Çocuklarda ve Gençlerde;

Çocuklar görüşlerinde bulanıklık olduğunu farkedemezler bu sebepden dolayı bir çocuğun göz doktoru tarafından aşağıdaki yaş  ve aralıklarla muayene olmaları önerilmektedir.

 • Yenidoğum döneminde,
 • Okul çağına başlamadan önce,
 • Okul yılları döneminde her bir veya iki yılda bir muayene olmaları önerilmektedir.
Nedenler

Gözünüz iki eğri yüzeyden oluşur ve bu retina üstüne yansıtarak görmeyi sağlar;

 • Kornea, gözün önündeki seffaf yüzeyidir,
 • Lens gözün şeffaf olan kısmı olup yakın neslere odaklanmayı sağlar. 

Mükemmel bir gözde bu elementlerin hepsi bir topun üzerindeki pürüzsüz yüzey gibidir. Kornea ve mercek bu kavisleri sayesinde gelen bütün ışığı nesne üzerine direk eşit olarak dağıtarak görüntünün retinaya düşmesini sağlar.

Kırılma Kusurları

Eğer korneanız veya lensinizden biri olması gerekenin aksine yumurta şeklinde eğriliğe sahipse ışın demetleri aynı şekilde bükülmezler, buda iki ayrı görüntüye yol açar. Bu iki görüntü üst üste gelir veya birleşirse bulanık görüntüye sebep olur. 

Astigmatizma korneanız veya lensinizin bir yönde diğerinden daha bir dik şekilde kıvrıldığında meydana gelir. Korneanızda uygun olmayan kıvrımlar varsa kornea astigmatizması vardır. Lensinizde uyuşmaz kıvrımlar varsa merceksi astigmatizmaya sahipsinizdir.

Her iki tür astigmaztizma hastalığında da bulanık görüş meydana gelir. Bulanık görüş bir yönde ya dikey, ya yatay ya da çapraz olabilir.

Astigmaztizma doğuştan itibaren olabileceği gibi, göz yaralanmaları, hastalıklar veya ameliyattan sonrada gelişebilir. Astigmatizma zayıf ışıkta okuyarak, televizyona çok yakın oturarark veya şaşılık yapıyorsa daha da kötüleşmez.

Diğer Kırma Kusurları

Astigmaztizma aşağıda belirtilen diğer kırma kusurları ile birlikte oluşabilir;

 • Miyop, eğer korneanız çok fazla kıvrımlı olduğunda veya gözünüz normalden daha uzun olduğunda meydana gelir. Işık retinanıza odaklanmak yerine retinanın önüne odaklanır ve buda uzak mesafedeki nesneleri bulanık görmenize neden olur.
 • Hipermetrop, eğer korneanız çok az kıvrımlı olduğunda veya gözünüz normalden daha kısa olduğunda meydana gelir. Etkisi miyopun tam tersidir. Gözünüz rahat durumdayken ışık asla gözün arkasına odaklanmaz ve yakın mesafedeki nesnelerin bulanık görmenize neden olur.
Teşhis

Astigmatizma göz muayenesi ile teşhis edilir. Tam bir göz muayenesi için size testler yapılarak göz sağlığı ve kırılma kusurları ölçülür. Göz hekiminiz çeşitli aletler kullanarak parlak bir ışığa bakmanızı isteyerek çeşitli merceklerle muayenenizi yapabilir. Hekiminiz bu aletleri gözlerinize ve görüş mesafenize uygun olan gözlük veya kontakt lensleri belirleyebilmek için kullanır.

Tedavi

Düzeltmenin amacı her iki meridyenin odak çizgilerini tek bir odak noktasında bir araya getirmektir. Tedavi, düzeltici mercekler ve refraktif cerrahi ile yapılabilir.

Düzeltici Mercekler

Düzeltici lenslerin kullanılması, korneanızın ve lensinizin düzensiz eğrilerini önleyerek astigmatizmayı tedavi eder.

Düzeltici mercekler;

 • Gözlük. Gözlükler, gözünüzün dengesiz şeklini telafi etmeye yardımcı lenslerle yapılır. Lensler ışığın gözlerinize doğru düzgün eğilmesini sağlar. Gözlükler, ayrıca yakın görüş veya uzak görüş gibi diğer kırılma hatalarını da düzeltir.
 • Kontakt lens. Gözlükler gibi, kontakt lensler de astigmatizmanın çoğunu düzeltebilir. Tek kullanımlık, yumuşak dahil olmak üzere çeşitli tip ve tarzlarda mevcuttur.

Kontakt lensler ayrıca ortokeratoloji adı verilen bir prosedürde de kullanılır. Ortokoloji, gece boyunca gözünüzün eğriliği düzeltilene kadar uyurken takılan sert kontakt lenslerdir.  Ardından, yeni şekli korumak amacı ile lensler daha az sıklıkta takılır. Eğer bu tedaviyi keserseniz, gözleriniz eski halline ve kırma kusurlarına geri döner.

Uzun süreli kontakt lens kullanımı gözde enfeksiyona sebep olabilir.

Refraktif Cerrahi

Refraktif cerrahi kırılma kusurlarını düzelterek gözlük veya lens kullanımı ihtiyacını ortadan kaldırır. Göz hekimi korneanın kıvrımlarını lazer ışığı ile yeniden şekillendirerek kırılma kusurlarını düzeltir. Cerrahi işlem öncesinde hekiminiz uygun testeleri yaparak gözününüz ameliyat için uyumluluğuna bakar.

Refraktif Cerrahi Yöntemleri;

 • LASIK: Bu yöntemde Keratom denilen bir aletle korneaya ince dairesel bir kesi yapılır. Bu kesi özel kesici bir lazerle de yapılabilir. Cerrah ince bir zar kaldırır ve zar altındaki korneayı yeniden şekillendirmek için Excimer Lazer kullanır. Şekillendirme bitince zarı orijinal yerine koyar.
 • LASEK: Daha ince kornea tabakasını geri katlar. Lasek daha ince bir kornea varsa ya da çalışma koşulları veya spor nedeniyle gözünüz risk altındaysa daha iyi bir seçenek olabilir.
 • PRK: Bu yöntemle cerrah, korneayı şekillendirme için lazer kullanmadan önce korneanın koruyucu dış yüzeyini sıyırarak atar. Lazer sonrası günlerde göz, kendini yenileyerek yüzeysel tabakayı eski haline getirir.
 • GÖZ İÇİ TORİK LENS: Excimer lazer yapmadan gözün içine özel ölçümü yapılmış astigmat düzelten Torik Lens konularak sorun giderilir.
 • RADYAL KERATOTOMİ: Geçişte kullanılan ancak günümüzde henüz kullanılmayan bir yöntemdir.