Göz Hastalıkları

Oküloplasti

Oküloplasti göz kapakları, gözyaşı yolları ve orbita (göz çukuru) ile ilgili sorunlarla ilgili cerrahi çözümleri kapsayan bir daldır. 

Göz kapaklarında yaşa bağlı değişiklikler, doğumsal ya da sonradan gelişen kapak düşüklükleri, göz yaşı kanalı tıkanıklıkları, kapak kenarındaki ben(nevüs)  ve kitleler cerrahi olarak tedavi edilmektedir. 

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı üzerindeki cildin yaşa bağlı olarak gevşemesi ve sarkması (dermatoşalazis), alt göz kapağının torbalanması ve gevşemesi kişinin olduğundan yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur. 

Blefaroplasti ile fazla dokular çıkarılır, yağ torbaları alınır ya da yerleri değiştirilerek kullanılır, gevşek dokular sıkılaştırılır. Varsa diğer kapak duruş problemleri düzeltilir. 

Yapılacak işleme ve hastaya göre genel ya da lokla anestezi uygulanabilir. 

Pitoz 

Göz kapağının kapak aralığını daraltacak şekilde düşmesidir. Doğuştan veya yaşa bağlı olarak gelişebilir. Detaylı muayene sonucu kas güçlendirmesi ya da askılama gibi yöntemler uygulanabilir. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. 

Entropion 

Göz kapağı kenarlarının içe doğru dönmesidir. Kirpiklerin göz ile temasına neden olur. Cerrahi olarak tedavi edilir. 

Ektropion 

Göz kapağı kenarlarının dışa doğru dönmesi ve sarkmasıdır. Göz kapağının göz ile teması bozulur. Sulanma batma kızarıklık gibi şikayetlere sebep olur. Yaşa bağlı gelişebileceği gibi yüz felci, travma gibi nedenlerle de oluşablir. Cerrahi olarak tedavi edilir.

Kitleler 

Kapak cildinde ve kirpikli kenarda, konjonktivada  (gözün beyaz kısmını örten zar tabaka) ve göz içi dokularda oluşabilirler. Kapak cildinde oluşan kitlelerin çoğu iyi huyludur.  Büyüyen, renk değiştiren ve iyileşmeyen yaralar oluşturan kitleler mutlaka incelenmelidir. Tedavisi cerrahidir. 

Göz yaşı kanal tıkanıklığı

Göz yaşını buruna yönlendiren kanalın tıkanıklığıdır. Doğumsal ya da sonradan olabilir. Aşırı sulanma sık sık iltihaplanma ile birliktedir. Tedavisi cerrahidir. Genel veya lokal anestezi uygulanabilir. Ciltten girilerek açık ya da burun içinden laser ile yapılabilir.