Göz Hastalıkları

Göz Hastalıklarında Merak Ettikleriniz

Yakından Televizyon İzlemek Gözleri Bozarmı? 

Yakından televizyon izlemek gözleri bozmaz ancak çocukların televizyonu çok yakından izlemesi, bir görme bozukluğunun göstergesi olabilir. Bu nedenle, hiçbir şikayeti olmasa bile çocuklar, 3-4 yaşına kadar mutlaka göz muayenesinden geçmiş olmalıdır.

Göz Tembelliği Lazer ile Tedavi Edilirmi?

Göz tembelliği, lazer tedavisi ile düzelmez. Bunun için 7 yaşından önce kapama tedavisi yapılmakta ve gözlük kullanımı önerilmektedir. Bunun yanında 9-55 yaş arası bireylerde ilaç veya ameliyat olmadan, kişiye özel bir programla görme keskinliği ve kontrast özelliğinin arttırılmasına yönelik bir tedavi yöntemi de denenmektedir.

Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?

Şaşılık tedavisi çoğu zaman belli bir süreç gerektirir. Tedavi şekli altta yatan nedene, hastanın yaşına, göz tembelliğinin olup olmamasına kaymanın tipine göre planlanır. Şaşılık tedavisinde gözlük camları, kontakt lensler, prizmalar,  göz egzersizleri, kapama tedavisi uygulanabilir veya şaşılık ameliyatı yapılır.

Gözlük Veya Lens Kullanmak Göz Numarasinin İlerlemesi̇ni̇ Durdurur Mu?

Gözlük takmak ve takmamanın, göz numaralarının ilerlemesinde veya gerilemesinde bir etkisi yoktur. 18 yaş altındaki bireylerde göz numaraları sabitlemediği için numaralarda değişiklikler olabilir. Muayene sonrasında verilen gözlük, kişinin görme düzeyinin arttırılması içindir.

Lazer Tedavi̇si̇ İçi̇n Ugun Olup Olmadiğimiz Nasil Beli̇rleni̇r? 

Excimer lazer öncesinde kişi, sistemik bir hastalığının olup olmadığı, hamilelik, emzirme döneminde olup olmadığı gibi durumlar açısından değerlendirilir. Bu aşamayı geçen kişiye ardından, detaylı göz muayenesi yapılır ve bir takım tetkikler istenir. Bu tetkiklerle, kornea yapısının lazer için uygunluğu, lazer tedavisi için yeterli kalınlıkta olup olmadığı incelenir. Gözün ön ve arka kısmının da detaylı muayenesinin ardından, eğer bir sorun tespit edilmemişse, excimer lazer tedavisi uygulanabilir.

Excimer Lazer Ameli̇yati Sonrasinda Numara Geri̇ Dönüşü Olur Mu?

Excimer lazerin erken ve geç dönemde başarı oranı oldukça yüksektir. Uygun hasta seçiminde önceki numaralara geri dönüş söz konusu değildir.

Excimer Lazer Olanlarin İleri̇de Katarakt Ameli̇yati Olamayacaklari Doğru Mudur?

Hayır. Excimer lazer ameliyatının katarakt ameliyatına hiçbir etkisi yoktur. Excimer lazer korneaya uygulanırken, katarakt ameliyatı göz bebeğinin gerisindeki  merceğe yönelik bir işlemdir. Excimer lazer operasyonu olan bir kişi  ileride rahatlıkla katarakt ameliyatı olabilir.

Katarakt Ameli̇yati Lazerle Mi Yapilir?

Katarakt  ameliyatı lazer değil, FAKOEMÜLSİFİKASYON yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntem halk arasında “dikişşiz katarakt ameliyatı‘‘ olarak bilinir. Cerrahi sırasında şeffaflığını kaybetmiş olan doğal lens alınarak, yerine yapay lens yerleştirilir. 

Katarakt Ameli̇yati Sonrasinda Gözlük Kullanilir Mi?

Katarakt ameliyatından en az 1 ay sonra kişiye yakın görme veya gerekirse uzak görme için gözlük verilir. Ancak, günümüzde multifokal göz içi lenslerinin geliştirilmesi ile hastalara hem yakın hem de uzak mesafede iyi bir görüş olanağı sunulmaktadır. Multifokal göz içi lensi kullananların büyük bir kısmında uzak-yakın gözlüğü ihtiyacı olmaz. Multifokal göz içi lensleri, yakın gözlüğüne veya bifokal gözlüğe olan ihtiyacı ortadan kaldırarak veya azaltarak, gözlük kullanmadan kitap, gazete okuyabilmenizi ve günlük aktivitelerinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlar.

Göz Tansi̇yonunun (Glokom) Beli̇rti̇leri̇ Nelerdi̇r?

Ne yazık ki şikayete yol açmadığı için glokomu olan birçok kişi hastalığın farkında değildir. Glokom, sinsi seyirli bir hastalıktır. Göz tansiyonu normal olan glokom hastaları da vardır. Göz tansiyonu yavaş seyreder fakat sürekli ilerler ve giderek göz siniri tahribatına yani görme kaybına yol açar. İleri dönemlere kadar belirti  vermeyen bu hastalık ancak göz muayenesi ile ortaya çıkar.   

Di̇yabet Hastaliği Göze Nasil Etki̇ Eder?

Diyabet vucudumuzda birçok hastalığa sebep olabileceği gibi, görme kaybının da önde gelen nedenlerindendir. Gözün retina tabakasında bulunan kan damarlarında hasara sebep olan bu durum DİYABETİK RETİNOPATİ olarak adlandırılır. Diyabet, retina tabakasına verdiği zararın yanında katarakt ve glokoma da neden olabilir. Gözde hasar gelişme oranı 10 senelik diabette %20, 30 senelik diabette %80’dir. 

Sari Nokta Hastaliği Ki̇mleri̇ Etki̇ler?

Yaşam süresinin uzmasına bağlı olarak yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalarının sayısı giderek artmaktadır. Yaşa bağlı makula dejenerasyonunun oluşmasında en önemli risk faktörü yaştır. Hastalığın görülme sıklığı yaşın ilerlemesiyle birlikte artar. •70-74 yaşları arasında görülme sıklığı %25 iken, 80 yaş ve üzeri kişilerin yaklaşık yarısında görülmektedir. 90 yaşın üzerinde ise %100’e yakın oranda görülür.

Alerji̇k Konjonkti̇vi̇tleri̇n Tedavi̇si̇ Nasil Yapilir?

Alerjik konjonktivitlerden korunma ve tedavide yapılması gereken en önemli şey, eğer biliniyorsa hastalığa neden olan etkenlerden mümkün olduğunca kaçınmaktır. Bunla birlikte, doktor kontrolünde hastalığın tipine göre antihistaminik ve kortizon içeren damlalar kullanılabilir.  

Kontakt Lens Kullaniminda Yaş Siniri Varmıdır?

Kontakt lens kullanımında yaş sınırlaması yoktur. Lens kullanımının gerektiği çocuklar, aktif etkinliklerle uğraşan gençler ve ileri yaşlardaki bir çok kişi lens kullanabilmektedir. Kontakt lens kullanımını sınırlayan unsurlar genellikle yaştan bağımsızdır.

“Göz sağlığı ve hastalıklarıyla ile ilgili merak ettiklerinizi mutlaka doktorunuza danışın.